مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب قدیس

به گزارش روابط عمومی ستاد نمازجمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، به مناسبت شهادت امیرالمؤمنین(ع) و شناخت زوایای مختلف زندگی آن حضرت یک کتاب خوب « قدیس» نوشته آقای ابراهیم حسن بیگی ، ازانتشارات کتاب نیستان ،را معرفی می کنیم.

معرفی کتاب قدیس

علی علیه السلام در تاریخ بشر بهترین نمونه شجاعت و جوانمردی و مهربانی و از خودگذشتگی است. سراسر زندگانی امیرالمؤمنین مملو از فداکاری و اعمالی است که هر انسانی بی اختیار در برابر آنها سر فرود آورده و به عظمت و شخصیت وی ایمان می آورد،روایت است که پس از ضربت خوردن امام علی (ع) جبرئیل فریاد زد: به خدا قسم ارکان هدایت ویران شد و نشانه های بزرگ تقوا تاریک گردید و دستگیره محکم ایمان شکست ،پسر عموی مصطفی کشته شد،علی مرتضی کشته شد،او را شقی ترین اشقیا کشت.
به مناسبت شهادت امیرالمؤمنین(ع) و شناخت زوایای مختلف زندگی آن حضرت مطاله رمان قدیس را پیشنهاد می کنیم.
رمان قدیس ،نگاهی است تاریخی به بعد از حکومت داری حضرت امیرالمومنین علی (ع) در پنج سال دوران خلافت ایشان با یک موضوع تکراری ولی با بیانی تازه نویسنده آن با تسلط خوبی که بر زندگی امام علی (ع) و نهج البلاغه داشته ،با تکیه بر منابع و ماخذ فراوان که مورد پسند نسل امروز است به معرفی حضرت از زبان یاران و دشنمانش پرداخته است.
کتاب، کنایه های فراوانی دارد که حکام نالایق کشورهای عربی را نشانه می رود و درست آن ها را ادامه حکومت بنی امیه و بنی عباس معرفی می کند. نویسنده با پرهیز از پرداخت صرف به جنبه تاریخی زندگی مولای متقیان، در قالب یک داستان متفاوت، هم حوادث تاریخی دوران امام علی (ع) را به تصویر می کشد و هم شخصیت پرجاذبه حضرت را که حتی برای مسیحیان و دیگر ادیان جذاب است، نشان می دهد. نویسنده با محور قرار دادن شخصیت یک کشیش مسیحی، سیر تحول باورها و اندیشه ها و نحوه آشنایی اش با شخصیت امام را به بهترین شکل به تصویر می کشد.
در قدیس که پای افراد مشهوری چون جورج جرداق هم باز می شود برخی از حصارهای ذهنی خواننده، به هم می ریزد و باعث می شود خواننده در حین خواندن، غرق در داستان کتاب شود و در انتها از خواندن آن لذت ببرد. نثر رمان ساده و روان است و بیا اینکه نویسنده در طول داستان بازگشت های فراوانی به گذشته دارد و از تاریخی سخن می گوید که مخاطب رمان باره و باره آن را در کتاب های تاریخ خوانده و یا در منابر شنیده است، ولی دچار کلیشه زدگی نمی شیود . در واقع در داستان روایت هیایی را می خوانیم که قبلاً از زبان دیگران هم شنیده ایم، اما این بار با نثری متفاوت که در برخی قسمت ها باعث جذابیت سیر تاریخی داستان می شود.

این کتاب« قدیس» با قلم نویسنده خوش ذوق و توانمند آقای ابراهیم حسن بیگی و از سوی انتشارات کتاب نیستان به زیور طبع آراسته شده است

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب