مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب باغ طوطی

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی،به بهانه روز ادبیات کودک و نوجوان و تعطیلات تابستانی مدارس، امروز یک کتاب خوب معرفی می کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
مقام معظم رهبری فرمودند: ما باید جوانان را به کتابخوانی عادت دهیم، کودکان را به کتابخوانی عادت دهیم؛که این تا آخر عمر همراهشان خواهد بود… آنچه که همیشه برای انسان می ماند، کتابخوانی در سنین پائین است.
لذا به بهانه روز ادبیات کودک و نوجوان و تعطیلات تابستانی مدارس، امروز یک کتاب خوب معرفی می کنیم.

کتاب باغ طوطی
کتاب (باغ طوطی) نوشته مسلم ناصری، داستانی کم نظیر از زندگی میثم تمّار، شخصیت ممتاز ایرانی و اسلامی تاریخ است که در قالبی هنرمندانه و در عین حال مستند و قابل اعتماد ارائه شده است.
رمان زیبای(باغ طوطی) اگرچه برای مخاطب نوجوان نوشته شده است ولی داستان جذاب و بیان شیرین و دلنشین آن، خواننده بزرگسال را نیز به دام می اندازد تا پا به زندگی میثم تمّار بگذارد و پی ببرد که این شخصیت بزرگ تاریخی را اصلاً نمی شناخته است کتاب باغ طوطی در واقع سرگذشت ایرانی هایی است که در سالهای 50 تا 90 هجری در کوفه زندگی می کردند و یکی از آنها میثم تمّار است که درکودکی با اسارت و بردگی به کوفه برده می شود، اما پس از تحمل سالها سختی، عاقبت با امیرمومنان علی (علیه السلام) آشنا شده و به هویت خود بازمی گردد، و در مسیر رشد و کمال انسانی تا جایی پیش می رود که به مخزن اسرار مولای متقیان (علیه السلام) تبدیل می شود و سرانجام هم به خاطر عشق به امام خود، ناجوانمردانه به شهادت می رسد.
فارغ از جذابیت های داستان زندگی این یار باوفای امام علی(علیه السلام)؛ نویسنده از رهگذر ایرانی بودن میثم، به یک سوال مهم نوجوانان پاسخ داده است و آن هم تعلق خاطر همزمان به ایران و اسلام است. نویسنده توانسته مسئله عربی گری برخی کوفیان و ریشه های آن، و نیز سازگاری اسلام با ایرانی بودن را به خوبی نشان دهد. در دورانی که عده ای بین ایرانیت و اسلامیت گرفتار هستند و فکر می کنند که اسلام به ایران ضربه زده است، مسلم ناصری تلاش کرده تا در کتاب (باغ طوطی) برداشت درستی از اسلام به مخاطب داده شود. مخاطب با خواندن این کتاب متوجه می شود، که علیرغم وجود برخی تفاوتها میان عرب و عجم، هیچ گونه تضادی بین اسلامیت و ایرانیت وجود ندارد، و می توان با حفظ هویت ملی خود،و با اعتقادی محکمتر از پیش، معتقد و عاشق اسلام باقی ماند.
کتاب (باغ طوطی)  که حاصل دو سال تحقیق و همکاری علمی با جمع زیادی از متخصصان تاریخ اسلام است پیشنهادی خوب برای معرفی الگوهای مناسب به نسل جوان، و آشنایی آنان با مشاهیر و مفاخر تاریخی است تا با مطالعه آن در فرصت تابستان و فراغت از تحصیل، لحظاتی به یاد ماندنی را به خاطر بسپارد. شما هم اگر نوجوانی در خانه دارید با هدیه دادن کتاب (باغ طوطی)  به او، خاطره هدیه گرفتن یک کتاب خوب و خواندنی را در ذهن او پررنگ کنید.
مشخصات کتاب را یادداشت کنید:
(باغ طوطی)  نوشته مسلم ناصری از انتشارات کتاب جمکران

Updated: تیر 16, 1396 — 4:56 ب.ظ
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب