مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب شَمّاسِ شامی

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی ، امروز یک کتاب (شمّاس شامی)  از انتشارات افق ،درباره حوادث بعد از عاشورا معرفی می کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
گاهی یک روایت از شاهد عینی حادثه ای بزرگ مانند کربلا کافیست تا بر اساس آن داستانهایی نوشته و یا فیلمهایی ساخته شود. کتاب«شَمّاسِ شامی» از همین دست داستانهاست که وقایعِ بعد از عاشورا را از زبان یک خدمتکار مسیحی نقل میکند. ماجرا از آنجایی شروع میشود که یک محقق به طور اتفاقی کتاب کهن و ناشناخته ای را در شهر حلب سوریه به دست می آورد که حاوی گزارشات سِرّی و نامه های محرمانه امپراطوری روم در سال 91 هجری قمری است که سفیر روم در دربار شام طی اتفاقات بعد از حادثه عاشورا ناپدید شده و به نظر میرسد توسط یزید به قتل رسیده است.
داستان بسیار جذاب و رمزآلود کتاب «شَمّاسِ شامی»که حول محور یک معمای تاریخی در سال وقوع حادثه کربلا پیش میرود در واقع گزارش مفصلی است از حوادث بعد از عاشورا و وضعیت دربار بنی امیه از نگاه شخصی خارجی و بیطرف. مجید قیصری در این رمان تاریخی، بسیاری از حواشی کربلا از جمله حکایت شگفتانگیز سر مبارک امام حسین(ع) در صندوقچه خولی و دیر راهب مسیحی و همچنین ورود بازماندگان اهل بیت (ع) به شهر شام را از قول شمّاس، مانند یک نخ تسبیح به هم وصل کرده و پازلی را تشکیل داده که برخی زوایای پنهان حادثه عاشورا و ظلم های بنی امیه را از زاویه ای متفاوت برای ما روشن میکند. تصویری که به طور غیرمستقیم از حوادث بعد از کربلا و دربار شام در این گزارش ترسیم شده بسیار منحصر به فرد و بلکه بی نظیر است. مطالعه کتاب «شَمّاسِ شامی» از انتشارات افق که جوایز ادبی متعددی را دریافت کرده، به ما کمک میکند تا علاوه بر لذت بردن از فضای کلی داستان، درک بهتری از حال و هوای کاروان شهدای کربلا و خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در روزهای بعد از عاشورای حسینی به دست بیاوریم و در مسیر بصیرت تاریخی یک گام به جلو برداریم.

کتاب «شَمّاسِ شامی» نوشته مجید قیصری از انتشارات افق.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب