مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب دلقک و نارنج تلخ

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی،امروز یک کتاب خوب (دلقک و نارنج تلخ) نوشته: سیده عذرا موسوی از انتشارات قدیانی.معرفی می کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
« برای اولین بار در تاریخ جشن هنر، تماشای یک نمایش برای کمتر از 18 سال ممنوع شد»
این تیتر روزنامه اطلاعات سال 1149 است که از اتفاقی مهم در سالهای قبل از انقلاب در شیراز خبر میدهد که علیرغم تاثیر زیادی که بر شرایط اجتماعی و فرهنگی آن زمان داشته، ولی متأسفانه تاکنون مورد غفلت واقع شده. خانم سیده عذرا موسوی در رمان دلقک و نارنج تلخ در خلال داستانی جذاب و پرحادثه مربوط به مراسم جشن هنر شیراز در دوران تاریک پهلوی، تصویری کمتر دیده شده از وضعیت سیاسی و اجتماعی آن دوره را ترسیم کرده. جشن هنر شیراز از جمله مأموریتهای ضدّدینی حکومت شاه بود که مخالفتهای گستردهای را از سوی تودههای مردم در پی داشت.
«دلقک و نارنج تلخ» با سوژههای بِکر و تکیه کلامهای خاص آن روزها و چاشنی طنزی که در داستان آن لحاظ شده روایتی شیرین و دوستداشتنی از این واقعه مهم تاریخی را بیان کرده، به طوری که شما را قانع میکند که یک نفس، قصه را بخوانید و به سرانجام برسانید؛ خصوصا خواننده نوجوان و جوا نِ کتاب نخوان و کمطاقت امروزی را.
ماجرا از سرک کشیدنِ دو نوجوانِ کنجکاو برای سردرآوردن از سفر شاه و ملکه به شیراز، و پرده برداشتن از حضور گروههای بزک شده هنرمندان خارجی در ایران شروع می شود، و با ورود آنها به فعالیتهای انقلابی و مخالفتهای مردمی با جشن هنر شیراز ادامه پیدا می کند، تا جایی که عاقبت پای این دو نوجوان شیرازی به بازداشتگاه ساواک باز می شود.
«دلقک و نارنج تلخ»وقایع مستند تاریخی رمانی با نشانههای داستان انقلاب است، اما با این تفاوت که نویسنده در این کتاب زاویه دید نسل امروز را از پرداختهای نخ نمای معمول به انقلاب و قالبهای تکراری داستانهای نوجوان، به سوی سوالاتی اساسی در مورد چرایی و چگونگی وقوع انقلاب اسلامی و مردمی ایران می کشاند؛ بدون اینکه نویسنده شعار داده باشد و حوصله خواننده را سر برده باشد.
پیشنهاد میکنیم در این روزهای به یادماندنی دهه فجر، خود و نوجوانانتان را با حال و هوای آن روزها همراه کنید:
کتاب: دلقک و نارنج تلخ نوشته: خانم سیده عذرا موسوی از انتشارات قدیانی.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب