مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب همه سیزده سالگی ام

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی امروز یک کتاب خوب « همه سیزده سالگی ام» نوشته خانم گلستان جعفریان، از انتشارات سوره مهر، معرفی می کنیم .

سرگذشت این نوجوان شجاع و باهوش و صبور در اردوگاه های اسارت، یکی از شگفتی های دفاع مقدّس است؛ماجراهای پسربچه ی سیزده چهارده ساله ای که نخست، میدان جنگ و سپس میدان مقاومت در برابر مأموران درنده خوی بعثی را با رفتار و روحیه ای اعجاب انگیز، آزموده و از هر دو سربلند بیرون آمده است. دلْ بر مظلومیت او می سوزد ولی از قدرت و تحمّل و صبر او پَرمی کِشد؛ این نیز بخشی از معجزه ی بزرگ انقلاب اسلامی است
این بخشی از تعبیرات رهبر معظم انقلاب درباره کوچک ترین اسیر ایرانی در اردوگاه های عراق است که رفتارش اعجابِ نیروهای بَعثی و رسانه های غربی را برانگیخت. بسیاری از ما آقای مهدی طحانیان را با ماجرای مصاحبه معروفش باخبرنگار بی حجاب خارجی می شناسیم که رفتار شگفت آورش، آن هم در وسط اردوگاه دشمن، آن زن بیگانه را مجبور به رعایت پوشش می کند. اما ماجرا به اینجا ختم نمی شود. شما در کتاب « همه سیزده سالگی ام»داستان پرفرازونشیب 6 سال از بهترین سال های زندگی یک نوجوان ایرانی را پشت دیوار زندان های بعثی می خوانید، نوجوانی که 13 ساله و خام به جنگ می رود و 22 ساله و بالغ، با کوله باری از تجارب از اسارت برمی گردد و اکنون در مرز 04 سالگی، داستانش را روایت می کند، آن هم بی کم وکاست، و با تمام احساسات همان لحظه ها.
خانم گلستان جعفریان در نگارش خاطرات کتاب « همه سیزده سالگی ام» روایت رنج ها و شکنجه های جنگ و اسارت ، که در کتاب های دیگر هم هست اکتفا نکرده، و به دنبال پیدا کردن جواب این سؤال نسل امروز رفته است که چرا سیزده ساله ها به جنگ می رفتند؟ آیا خود انتخاب می کردند یا تحت تأثیر شرایط قرار می گرفتند؟ و اینکه چطور روح یک نوجوان کوچک که 6 سال هرروز صبح موقع بیدار شدن، چشم هایش فقط دیوارهای سیمانی و سیم خاردار و زورگوهایی که هرروز به او امرونهی می کردند را دیده، تمام فشارهای روانی را تحمل کرده، و خم به ابرو نیاورده؟
داستانِ « همه سیزده سالگی ام» با اتفاقات غیرمنتظره ای که در هر صفحه اش رخ می دهد، نفس مخاطب را در سینه حبس می کند، و او را وادار می کند تا پایان کتاب، آن را بر زمین نگذارد، و بااینکه می داند، امروز مهدی طحانیان زنده و سالم در میان ماست، اما نگران مجروح یا شهید شدن اوست.
نوجوانان ما با خواندن « همه سیزده سالگی ام» حتی اگر امثال مهدی طحانیان برایشان الگو هم نشوند، اما به راحتی از آن نخواهند گذشت و می فهمند در اطرافشان چه اتفاقی افتاده است و این کتاب آن ها را متوقف و به فکر وادار خواهد کرد.
شما می توانید همه سیزده سالگیِ یک نوجوان انقلابی را در قاب یک کتاب بخوانید:
« همه سیزده سالگی ام» نوشته خانم گلستان جعفریان، از انتشارات سوره مهر

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب