مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب تربیت فرزند

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، یک کتاب خوب « ادب الهی، تربیت فرزند» اثر آیت الله مجتبی تهرانی از نشر مصابیح الهدی،را معرفی می کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
«والدین تنها باید استعدادهای درونی فرزند خود را شکوفا کنند که ما از آن به «آبیاری زمین وجود کودک»تعبیر می کنیم. زمین وجودی کودک آماده است. بذر هم آماده است. در این حال والدین اگر به این زمین آماده، آب ندهند، خیانت کرده اند چه بسا جنایت کرده اند آبیاری کودک از دو طریق سمعی و بصری است. تربیت فرزند خیلی ظرافت دارد ولی در عین حال مشکل نیست.
من برخلاف تصور همه که تربیت فرزند را امری مشکل تلقی می کنند، معتقدم که تربیت فرزند خیلی مشکل نیسیت ولی دارای ظرافت های علمی فراوانی است. »
متنی که خوانده شد از عالم عامل ربانی ای است که زندگی خویش را وقف تربیت نفوس بسیاری از عاشقان اهل بیت علیهم السلام کرد.
«عالم عامل ربانی»تعبیری جامع است از سوی رهبر معظم انقلاب در مورد آیت الله مجتبی تهرانی که نشان دهنده زندگی ثمربخش و پر برکت ایشان است. آقا مجتبی تهرانی با سیر و سلوک در زندگی فردی و جمعی خویش موفق شدند راهنمای عملی افراد زیادی باشند. جلسات نورانی سخنرانی ایشان یکی از جلوه های زندگی پر خیر ایشان بود؛ کتاب« تربیت فرزند» ایشان حاصل همین جلسات است.
ریشه یابی دقیق مسائل مربوط به تربیت و جستجوی بایسته های آن در عرصه های مختلف زندگی و نهایتاً دادن دستورها و رهنمودهای عملی برای رسیدن به مقام شایسته یک انسان باایمان، در صفحه به صفحه کتاب موج می زند. ایشان امور تربیتی را به ترتیب در چهار حوزه خانواده، مراکز آموزشی، محیطهای رفاقت و دوستی و محل کار و اشتغال مورد بررسی قرار داده اند.
مراحل تربیت کودک و اقتضائات هر مرحله، ابزار و روش های تربیت کردن و تربیت شدن، نقش حیا در تهذیب باطن، پیوند
تفکیک ناپذیر میان تعلیم و تربیت یا علم و ادب، حساسیت مراکز آموزشی و اهمیت سرنوشت ساز شخصیت استادان و آموزگاران، آثار ویرانگر انحرافات فکری و رفتاری متصدیان امور آموزشی و پرورشی، شیوه دوست یابی و آزمودن رفیقان، آثار تربیتی شغل و حرفه و نیز همکاران و مراجعان در شکل گیری شخصیت انسان از جمله محورهای بسیار مهم این کتاب است که باید به دقت خواند و اندیشه کرد و به کار بست. مطالب نورانی کتاب را باید از دو نگاه خواند؛ یکی از نگاه تربیت خود و دیگری از نگاه تربیت دیگران به ویژه فرزندان. اگر آنچه در این کتاب می خوانیم راهنمای پرورش جان و روحمان نشود قطعا تلاش برای تربیت فرزندان و دیگران بیهوده است بنابراین ابتدا باید خود را پیراست تا بتوان دیگران را آراست.

کتاب« ادب الهی، تربیت فرزند» اثر آیت الله مجتبی تهرانی از نشر مصابیح الهدی،

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب