مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب مردمان قصه کنند!

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی،کتاب «مردمان قصه کنند» نویسنده سعید تشکری از انتشارات به نشر خدمت شما معرفی می کنیم.
«رضا داریم تا رضا. یکی خان است و قلدر، یکی جان است و دلبر! خدا از تو نگذرد رضاخان؛ جانم فدای تو رضاجان که حَرَمت غرق خون شفاعتم کن مولا که جز تو و مولایی تو،حالی ندارم واحوالی.. »
میان چاه پر از آه مرا انداختند. سوختم؛ اما خندیدم و خدا را شکر کردم. این سوختن بوی بهشت می دهد. از بوی تیزاب تا بوی درخت طوبی و سدره المنتهی چقدر راه است؟ باید برای خدا جان بدهی. جان دادم. چه خوش می کیفد این حال واحوال»
حالم را بنویس ای کاتب.ما در مسجد گوهر شادزنده ماندیم و ما را غریب گور دفن کردند در چاهی در باغ خونی»

متن خوانده شده قسمتی از مجموعه داستان«مردمان قصه کنند» به قلم سعید تشکری است که هشتاد و یک روایت از قیام مسجد گوهر شاد و جنایت های رضاخان در این واقعه را شامل می شود.
از مهم ترین حوادث سیاسی رخ داده در مسجد گوهر شاد واقعه 1314 شمسی است.
در پی تصمیم رضاخان بر تغییر فرهنگ دینی و بومی مردم که توسط عمال وی با خشونت انجام شد،علما و روحانیون طی سخنرانی هاییاز مردم خواستند که نسبت به این تغییر با جمع شدن و تظاهرات ،ابراز مخالفت نمایند.
قزاقان رضا خان برای سرکوب این قیام عمومی در نیمه شب شنبه 20 تیر ماه 1314 شمسی به مسجد گوهر شاد ریخته و مردم متحصن در این محیط مقدس را به گلوله بستند،بسیاری از مردم بی دفاع ،کشته و زخمی شدند اما مردم متفرق نشدند و مقاومت کردند تا اینکه در تاریخ 21 تیرماه به دستور والی خراسان و رئیس شهربانی مشهد نیروهای قزاق به بهانه حفاظت از بانک ها مسجد گوهرشاد را محاصرهکردند و سپس در نیمه شب لشکر قزاق با صدای شیپور جنگ ،اقدام به فتح مسجد گوهرشاد کرد و با توپ و مسلسل بر روی مردم متحصن و زائران کردقد امام رضا(ع) آتش گشودند.
گفته شده حدود دو هزار تا پنج هزار تن در این واقعه به شهادت رسیدند 150 نفر دستگیر شدند. برای پوشاندن آثار این جنایت هولناک اجساد کشته شدگان را به صورت دسته جمعی مدفون کردند و سپس به شستشوی مسجد پرداختند که روز 22 تیر اثر چندانی از قتل و غارت وجود نداشته باشد.
پیشنهاد می شود برای پی بردن به جنایات و برخوردهای وحشیانه مؤسس رژیم پهلوی مجموعه داستان« مردمان قصه کنند»را مطالعه کنید. این اثر را انتشارات به نشر با همکاری مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در قطع رقعی به چاپ رسانده است.
برای شادی روح شهدای قیام مسجد گوهرشاد صلوات می فرستیم.

معرفی کتاب مردمان قصه کنند

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب