مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب نیمه پنهان،راز قطعنامه

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون، در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، وبه مناسبت سالروز پذیرش قطعنامه 598 ، کتاب ارزشمند« نیمه پنهان،راز قطعنامه» نویسنده کامران غضنفری از انتشارات کیهان را خدمت شما معرفی می کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم
« من هیچ خوفی از جنگ ندارم و شما هم ندارید و ملت ما هم ندارد، لکن باید تذکر بدهم که نقشه های حساب شوده در کار است برای شکستن اسلام. مقصد اصلی این است که اینها چون از اسلام سیلی خورده اند و با قدرت الله اکبر، آنها را از ایران بیرون کرده اند و دست چپاولگر ها را کوتاه کرده اند ،لذا دشمن اصلی آنها اسلام است … منتهی با یک نقشه حساب شده دارند پیشروی می کنند. »
متنی که خوانده شد از جلد سیزدهم صحیفه امام خمینی (ره) انتخاب شده که مربوط به جنک ایران و عراق است. به رغم این سخنان روشنگر و باور عمیق ملت به شخص امام و فداکاری همه جانبه در طول دوران دفاع مقدس جریانی تلاش می کند که در پایان جنگ در خصوص دستاوردهای هشت ساله ملت ایران تردید ایجاد کند،برای روشن شدن ابعاد این موضوع و به مناسبت سالروز پذیرش قطعنامه 598، کتاب ارزشمند« نیمه پنهان،راز قطعنامه،چرایی و چگونگی پایان جنگ تحمیلی» را خدمت شما معرفی می کنیم.

پایان جنگ برخلاف شروع آن،نقد و نظرهای متفاوتی را همراه داشت. درست در شرایطی که انتضار نمی رفت ،ایران قطعنامه 598 را پذیرف و این زمانی بود که برخی از مغرضان با اصرار بر این جمله امام که از پذیرش قطعنامه به «نوشیدن جام زهر»تعبیر کرده بودند،تلاش کردند تا امام را فردی جنگ طلب معرفی کنند و چهره ایشان و انقلاب را مخدوش کنند،برخی دیگر نیز پذیرش قطعنامه را دلیل ضعف وناامیدی ایران در مقابل پیروزی به دست آمده عراق در آن زمان دانستند و عده ای آن را یک ترفند سیاسی موقت دیدند. اما وقعیت چه بود؟ آیا به واقع پذیرش قطعنامه از مو ضع ضعف بود یا دیدگاه و استراتژی امام خمینی (ره)که هشت سال بی وقفه رزمندگان را با خطابه های عاشورایی به دفاع و جهاد ترغیب می کردند،به ناگهان تغییر یافته بود؟ چه اتفاقی افتاده بود که به فاصله سه ماه از خطابه «امروز عاشورا است،حسینیان آماده باشند،نهر اسید،روز مقاومت است،درنگ امروز فردای اسارت باری را به دنبال دارد،به جبهه ها هجوم ببرید تا ضربات شما توان و امان دشمن را بگیرد… » قطعنامه پذیرفته شد؟
آیا به واقع آن همه عزم و توانی که رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس با وجود تحریم ها و با کمترین امکانات از خود نشان داده بودند به یک باره فروکش کرده و مدیران سیاسی و اقتصادی را به این نتیجه رسانده بود همانند جنگ تحمیلی، صلح تحمیلی را هم باید پذیرفت؟
جواب همه این پرسش ها را می توانید در کتاب« نیمه پنهان،راز قطعنامه،چرایی و چگونگی پایان جنگ تحمیلی» نوشته کامران غضنفری که از سوی انتشارات دفتر پژوهش های مؤسسه کیهان منتشر شده است، بیابید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب