مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب طوفان فتنه و کشتی بصیرت

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، امروز یک کتاب خوب « طوفان فتنه و کشتی بصیرت» نوشته آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، ازانتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره).معرفی می کنیم

بسم الله الرحمن الرحیم
در مواجهه با فتنه های اجتماعی وظایف مؤمنان چیست؟ چگونه می توان در برابر روش های فتنه گران مقاومت و مقابله کلارد؟ فتنه های اجتماعی چگونه شکل می گیرند و چه اهداف و انگیزه هایی را دنبال می کنند؟ آیا فتنه ها حقیقت واحدی دارند که در زمان های مختللاف بله اشکال گوناگون خود را نشان می دهند؟

اگر عالمی ربّانی با نگاه تیزبین و زمان شناسِ خود به تحلیل طوفان های فتنه بپردازد، می تواند تشنگان راه حق را دستگیری کرده و راه های رسیدن به کشتی نجات را برایشان هموار نماید تا زودتر به سر منزل مقصود برسند و کمتر در معرض آسیب های گاه جبران ناپذیر فتنه ها قرار گیرند.
در مکتب اسلام و سیر اهل بیت (ع) عبرت گرفتن از تجربیّات و سرگذشت دیگران و حوادث گذشته، یکی از مهمترین عوامل شناخت فتنه های پیش رو و مقابله با آنها است ((ساده ترین را شناختن فتنه ها و فتنه گران این است که ما صفات کلی آنها را بشناسیم و با موارد مشکوک تطبیق کنیم ،هرگاه موارد مشکوک با صفات تطبیق کرد،می توان تشخیص داد که فتنه یا دست کم احتمال فتنه هست و باید خود را آماده کرد.))
علامه مصباح یزدی (حفظه الله تعالی) در کتاب « طوفان فتنه و کشتی بصیرت» با موشکافی بی نظیر و استفاده از معارف اسلامی در کنار تجربیّات گرانقدر مبارزاتی در طول پیروزی انقلاب اسلامی و مقاطع پر خروش دوران استقرار و تحکیم این انقلاب از سال 57 تاکنون، به خوبی مفهوم فتنه و جوانب آن را بررسی کرده اند و برای ره پویان طریق حق همچون مربّی ای خبیر خطرات این مقولۀ اجتماعی فرهنگی را تبیین نموده اند.
کتاب حاضر که سلسله سخنرانی های گهربار ایشان بعد از فتنۀ سال 88 در بین اقشار مختلف مردم است، در پنج فصل تنظیم شده است.
« طوفان فتنه و کشتی بصیرت» علاوه بر مثال های متعدّد از تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی، و استنادات پی در پی به آیات و روایات قرآنی ، و اسلامی، دارای ظرافت های بصیرت افزای بسیاری است. طرح مسا ئلی چون: تفاوت فتنه و امتحان الاهی، مکلف بودن انسان در برابر فتنه ها، تبیین حسد به عنوان مهم ترین انگیزه فتنه، ویژگی های روانی سران فتنه، ساده لوحی به عنوان ویژگی مروّجان فتنه، پیچیدگی روش ها در فتنه های معنوی، اختلاف افکنی به عنوان مهمترین دستاویز فتنه گران، وظایف نخبگان در برابر فتنه ها و … از جمله معرفت افزایی های مباحث این کتاب هستند.

کتاب « طوفان فتنه و کشتی بصیرت» از طرف مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب