مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

معرفی کتاب محبوبه صبح

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان کارون،در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی،امروز یک کتاب خوب« محبوبه صبح» نوشته راضیه تجار، ازانتشارات سوره مهر،را معرفی می کنیم.

معرفی کتاب محبوبه صبح

بسم الله الرحمن الرحیم
اگر مروری بر اتفاقات و حوادث پر شور سال 1357 بیاندازیم، شاید بعد از بهمن ماه، کمتر زمانی در تحوّل و شتاب انقلاب اسلامی به پای شهریور ماه برسد. در ابتدای شهریور، شهید والامقام سیدعلی اندرزگو بعد از 14 سال مبارزۀ سرسختانه در اتفاقی مشکوک وارد تلۀ امنیّتی ساواک می شود و با ده ها گلوله به شهادت می رسد. اندکی بعد و در روز 15 شهریور، راهپیمایی بزرگ عید فطر در تپه های قیطریه تهاران، تبدیل به تظاهرات بر ضد حکومت شاهنشاهی شد. به دنبال این تظاهرات، ناآرامی های دیگری نیز تا روز شانزدهم شهریور به وقوع پیوست.
تظاهرات 16 شهریور ماه در تهران با حضور بیش از نیم میلیون نفر انجام گرفت که بزرگ ترین گردهمایی انجام گرفته در ایران تا آن زمان بود. تظاهرکنندگان شعارهای شدید اللحنی سر می دادند نظیر (مرگ به سلطنت پهلوی)،(شاه حرامزاده است)برای اولین بار نیز خواستار تشکیل ((جمهوری اسلامی)) شدند.
این ها همه زمینه ساز و آبستن اتفاقی بزرگ و شگرف بودند که در ادبیات انقلاب اسلامی به« جمعه سیاه» یا « جمعه خونین» شهرت یافت و بعد از تشکیل جمهوری اسلامی صفت« یوم الله» را به خود گرفت. روزی که ده ها تن از مردم بی گناه به دست سافّاکان پهلوی دوّم به خاک و خونین کشیده شدند و خونشان نهال تنومند انقلاب اسلامی را آبیاری نمود و ضرب آهنگی تندتر به جریان حق بخشید.
امروز یکی از وظایف مردان و زنانِ آن روزگار که این مظلومیّت را چشیده یا درک کرده اند، این است که روایت های ساده و هنرمندانه ای از آن بیان کنند تا نسل جدید بتواند تصویری درست از گذشتۀ هویّتی خود بدست آورد. در جریان حوادث هفده شهریور سال 1357 یکی از جنبه هایی که مغفول واقع شده است، نقش زنان و دختران جوانی است که خالصانه به میدان مبارزه وارد شدند و مفاهیم تازه ای را در زمینۀ مطالعات انقلاب تولید کردند، ولی ظرفیّت علوم انسانی موجود آن ها را برنمی تابد.
خانم راضیه تجار از نویسندگان زبردست و انقلابی با محوریت یکی از این دختران به نام محبوبه دانش، به روایت زندگی او و حوادث هفده شهریور 1357 در کتاب « محبوبه صبح» پرداخته است . این روایت داستانی که بر پایه زندگی واقعی محبوبه دانش است،همرا با مستندات میدانی تحقیق شده در قالب داستانی تخیلی درآمده است.
در بخشی از داستان چنین می خوانیم : «چادر خیسش به تنش چسبیده بود. مشت گره کرده را بالا آورد و شعار داد. یاد پوستری افتاد که صحنه ای از تظاهرات انقلابیون را نشان می داد ،در صف جلو،مردها با قیافه ای خشمگین، بازو در بازوی هم، و کمی عقب تر، مادری باگریبانی چاک، کارگری با شلوار وصله دار، مردی با سری مجروح، بچه ای گریان با سنگی در مشت. قدم ها را تند برداشت. فعلا میعادگاه مردم در میدان ژاله بود،اما صدای گوینده ای …. »
کتاب « محبوبه صبح» به قلم خانم راضیه تجار در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

Updated: شهریور 16, 1397 — 8:59 ق.ظ
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب