مصلای نماز جمعه شهرستان کارون

به شهادت رساندن حجاج درمنا جنایت بزرگ آل سعود در اثر بی کفایتی است

به گزارش ستاد نماز جمعه شهرستان کارون ،حجت الاسلام والمسلمین خضیراوی امام جمعه شهرستان کارون در خطبه اول نماز جمعه این هفته بعد از حمد و ثنای الهی و دعوت مردم به تقوای الهی ضمن تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع)  با بیان آیه: وَأَذِّن فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَي كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِن كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ (حج: ۲۷) به مناسبت های مختلف در ماه ذی الحجه پرداخت و گفت: این روز ها روزهای بسیار مهمی هستند . روز های حج روزهای مشخصی هستند از طرف خداوند متعال  ، برماست که در این روز ها به یاد بیاوریم اعمالی را که پیامبران ما در این روز ها انجام می دادند  از جمله آنها حضرت ابراهیم  و آخرین آنها حضرت محمد (ص) ،روز وداع،عرفه،و عید قربان  و عید غدیر همه اینها در این ماه پر فضیلت صورت گرفته است  وی در ادامه به فضیلت و اعمال  این ما پرداخت.

امام جمعه کارون در خطبه دوم ضمن تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع) به چند حدیث از امام باقر (ع) در مورد تقوا اشاره کرد: فَوَ اللهَ ما شیعَتُنا إلّا مَنِ اتَّقَى اللّهَ و أطاعَهُ، لا تَنالُ وِلایَتُنا إلاّ بِالْعَمَلِ وَ الْوَرَعِ.، وَ مَنْ کانَ اللهُ مُطِیعاً فَهُوَ لَنا وَلِیٌّ وَ مَنْ کانَ للهِ عاصِیاً فَهُوَ لَنا عَدُوٌّ وَ ما تَنالُ وَلایَتُنا إلا بالْعَمَلِ وَ الْوَرَعِ. و مردم را به تقوا دعوت کرد به بیان احادیث و  شخصیت امام باقر(ع) پرداخت.

امام جمعه کارون در ادامه خطبه دوم گفت: عوامل زیادی در اجتماع ما وجود دارد که ما را از دایره اخلاق بیرون می کند . انسان باید مراقب باشد همه این زمینه ها عرصه عمل است .

خضیراوی افزود: عروسی ایجاد میشود که عرصه خیر و وعمل خوب است   بعضی ها از این فرصت استفاده می کنند و برای آخرت خود ثوابی می اندوزند و بسیاری از کسانی که اهل خیرند و قتی خانواده بی بضاعتی را می بینند به آن خانواده در فراهم کردن وسایل عروسی کمک می کنند و در این کار خیر دخالت می کنند .
امام جمعه کارون بیان داشت: متاسفانه افرادی هستند که همین زمینه عرسی که زمینه تکامل جامعه است و بسیار مورد توجه خداوند واهل بیت(ع) است را عرصه گناه قرار میدهند و گناهان زیادی را مرتکب می شوند و بعضی از عروس ها را با آن وضعیت بعد در منظر عام مردم نشان میدهند با آن وضعیت بد با آنها عکس و فیلم می گیرند و عادت های بسیار زشتی که اخیراً در جامعه ما ایجاد شده است  این کارها کارهای خوبی نیست و نباید در جامعه ما رواج پیدا کند.

وی در ادامه گفت: در فاتحه خوانی ها بجای اینکه انسان بیاید بنشیند و فاتحه ای برای متوفا بخواند و صاحب فاتحه را تسلی بدهند به آنها تسلیت بگویند .می بینید که همین عرصه  را برای تفاخرات واهی قرار میدهند و تیراندازی می کنند ،جسارت می کنند و بعضی  ها هم حتی حقوق میت را هم رعایت نمی کنند.

خطیب جمعه کارون به 8 ذی الحجه اشاره کرد و گفت: هشتم ذی الحجه روز ترویه است و روز حرکت امام حسین (ع) است از مکه به سوی کوفه است . ما باید تاریخچه حسین ابن علی (ع) را مد نظر مان باشد . امام حسین (ع) سخنان مهمی را در این سفر داشتند مراجعه کنید و استفاده کنید . و همچنین 9 ذی الحجه  روزعرفه،  روز  شهادت مسلم ابن عقیل است.

وی به روز شهادت شهید آیت الله مدنی ،مرحوم آیت الله طالقانی  و آیت الله خزعلی اشاره کرد و گفت: در استانه سالروز شهادت شهید مدنی دومین شهید محراب به دست منافقین است و همچنین رحلت آیت الله طالقانی اولین امام جمعه تهران از بدو انقلاب است  هر کدام از این مناسبت ها   مناسب مهمی است و برای ما نوعی یادآوری است  رحلت آیت الله خزعلی مارا به این یادآوری می کند که آیت الله خزعلی منادی عید غدیر بود، ایت الله طالقانی با آن خطبه ای آتشن اول انقلاب، که به دستور امام (ره) اولین امام جمعه تهران بود، شهید مدنی، این مبارز آگاه و شجاع، مدافع و حامی رهبری و ستاره درخشان آسمان روحانیت، پس از ده ها سال مبارزه بی امان با ظلم طاغوت، در بیستم شهریورماه سال 1360، در محراب نماز جمعه تبریز پس از اقامه نماز جمعه و پیش از اقامه نماز عصر، به دست منافقان کوردل به شهادت رسید و لکه ننگی بر پیشانی منافقین زده شد ، منافقین با به شهادت رساند.

خضیراوی به حادثه منا اشاره کرد و گفت:به شهادت رساندن حجاج بیت الله در منا  سال گذشته جنایت بزرگ آل سعود در اثر بی کفایتی  است .حادثه عجیبی اتفاق افتاد تا کنون در طول تاریخ چنین اتفاقی نیفتاده بود .آن طوری که محللین گفتن غریب به 7000 نفر در این واقعه شهید شدن . صحنه های عجیبی در این واقعه دیده شد . اغلب کشورهای مسلمان در این حادث شهید دادن ولی بیشتر آنها از ملت شریف ایران است .
امام جمعه کارون افزود: می بینم که چگونه آل سعود از این حادثه گذشت و حتی یه عذرخواهی هم نکرد از مسلمین ، و چگونه رفتار ناشایستی از خود نشان داد و به کسانی که بقول خودشان سال گذشته را خوب تدبیر کردن جایزه دادن ،این رفتار آل سعود با مسلمانان جهان خیلی وقیحانه است .بهترین توصیف را رهبر معظم انقلاب به آنها گفت که اینها شجره خبیثه ملعونه هستند که لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد.

خضیراوی افزود::این خونریزی هایی که در عراق و سوریه و یمن دارد صورت می گیرد از همین گروه تکفیری است که بدست   آل سعود  بوجود آمده اند و اینها  زیر سر آمریکا است  ،آنها حکمرانانی هستند که از خدا بی خبرند و حجاج خانه خدا را در خانه خدا به شهدات رساندن و بعد می گویند ایران میخواهد حج را سیاسی کند.

امام جمعه شهرستان کارون با اشاره به تحولات بحرین و تمصیم دولت بحرین مبنی بر محاکمه شیخ عیسی قاسم گفت: تعطیل کردن نماز جمعه و جماعات و مساجد و به زندانی کردن علما، سلب تابعیت از مردم اصیل بحرین یه ویژه عالم بزرگی همانند شیخ عیسی قاسم بخشی از فعالیت های ظالمانه آل خلیفه است. حاکمان بحرین بدانند ملت رشید ایران، در کنار مردم  بحرین و علمای آن به ویژه آیت الله شیخ عیسی قاسم بوده و خواهند بود و این رژیم و رژیم آل سعود روبه فنا هستند.

حجت الاسلام والمسلمین خضیراوی  در بخش دیگر  از خطبه های نماز جمعه به زکات اشاره کرد و گفت: زکات از واجبات است  انسان باید زکات خود را بپردازد . زکات یعنی رشد است  ،یعنی خداوند متعال به وسیله پرداخت زکات به مال شما  رشد می دهد .حال که این روز ها روزهای برداشت محصولات است نباید مسئله زکات را فراموش کنیم . چرا که زکات خود افزایش دهنده ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به مصلای نماز جمعه شهرستان کارون می باشد. فارسی سازی و تنظیم محمد وب